Sahara, jedno od najsuših mjesta na Zemlji, ovog rujna svjedoči nevjerojatnim promjenama u oborinskom režimu, o čemu smo već pisali u nekoliko navrata. Slično je i u prijelaznom području koje se naziva Sahel.
U dosadašnjem dijelu mjeseca, dijelovi prijelaznog pojasa Sahela – područja između Sahare i savana – očekuju više od 500% prosječnih mjesečnih količina oborina, dok su neka mjesta unutar same Sahare primila prosječnu godišnju količinu kiše u samo nekoliko dana.
Posljedice obilnih kiša već su vidljive na satelitskim snimkama koje je objavio Copernicus.
Usporedba snimaka nastalih 14. rujna 2023. i 8. rujna 2024. iznad Tanouta, grada u Nigeru koji se nalazi u Sahelu, otkriva značajan porast zelenila. Vegetacija, potaknuta obilnim kišama, buja u regiji poznatoj po sušnim i surovim uvjetima.
Iako Tanout nije u Sahari, nego u prijelaznom Sahelu, ovakvi klimatski fenomeni dočaravaju kako klimatski fenomeni brzo utječu na najosjetljivije ekosustave.
Podaci prikupljeni putem Copernicus satelita ključni su za razumijevanje klimatskih promjena. Oni omogućuju bolje praćenje vremenskih obrazaca i pripremu za buduće izazove. Neočekivana količina oborina u Sahelu samo je jedan od primjera kako klimatske promjene oblikuju krajolike i utječu na lokalne zajednice i ekosustave. (P.R./IM).