U sklopu natječaja “Svjetlo na zajedničkom putu”, kojeg organizira i provodi HEP, na području Pazina postavili smo senzor za praćenje kvalitete zraka. Ovaj moderni uređaj, testiran u okviru američkog programa AQMD AQ-SPEC s preciznošću od 93 do 98 % u stvarnim uvjetima, omogućit će praćenje koncentracije lebdećih čestica koje su ključne za procjenu kvalitete zraka. Podatke možete pratiti ovdje.
Senzor mjeri čestice promjera manjeg od 1 mikrona (PM1), 2,5 mikrona (PM2.5) i 10 mikrona (PM10). Da biste dobili predodžbu njihove veličine, dovoljno je znati da ljudska vlas ima promjer od 50 do 70 mikrona, što ove čestice čini iznimno sitnima. Zbog svoje veličine, PM2.5 i PM1 čestice mogu prodrijeti duboko u dišni sustav, a najsitnije među njima čak ulaze u krvotok, što dugoročno može predstavljati rizik za zdravlje.
Zašto baš Pazin? Ovaj grad, smješten u kotlini okruženoj brdima, ima specifične vremenske uvjete koji otežavaju cirkulaciju zraka, posebno zimi kada prevladavaju anticiklone. Takvi uvjeti često uzrokuju zadržavanje čestica, pogotovo onih koje nastaju loženjem drva i fosilnih goriva za grijanje u samoj kotlini. Promet u gradu dodatno doprinosi zagađenju zraka, čineći ovu lokaciju idealnom za precizno praćenje kvalitete zraka.
Postavljanje senzora u Pazinu omogućeno je prikupljanje podataka o zraku u specifičnim mikroklimatskim uvjetima. Problemi s nezdravim zrakom najočitiji su tijekom stabilnih zimskih atmosferskih prilika, kada zbog smanjenog vertikalnog miješanja dolazi do povećanja koncentracije lebdećih čestica. Blizina glavne prometnice dodatno utječe na opterećenje zraka u ovom području, na što nam već godinama skreće pažnju i inicijator projekta, Dragan Gortan.
Prikupljeni podaci koristit će se za informiranje lokalne zajednice o kvaliteti zraka, te podizanje svijesti o utjecaju fosilnih goriva i vremenskih uvjeta na zrak u kotlinama. Projekt također otvara mogućnosti za šire analize, poput povezanosti kvalitete zraka s obrascima grijanja i klimatskim promjenama. Napominjemo da su podaci neslužbeni i služe isključivo u informativne svrhe, s ciljem boljeg razumijevanja kvalitete zraka, a ne izazivanja panike.
Sufinanciranjem ovog projekta, HEP je još jednom pokazao svoju predanost održivom razvoju i podršci lokalnim zajednicama u stvaranju zdravijeg životnog okruženja. Postavljanje senzora u Pazinu tek je prvi korak, a nadamo se da će projekt potaknuti daljnje aktivnosti za očuvanje okoliša i održivi razvoj, kako u Istri tako i šire. Hvala svima na suradnji, a ako i vas zanima postavljanje senzora za kvalitetu zraka, slobodno nam se obratite na istramet@gmail.com! (P.R./IM)