Severe Weather Europe opet u ništa oko nadolazeće zime

Objavljeno: 29. listopada 2024. u 10:07h

S približavanjem zime, neki meteorološki amaterski portali poput Severe Weather Europe redovito objavljuju dugoročne prognoze koje najavljuju “neobičnu zimu”, “polar vortex” i ekstremne vremenske scenarije. No, nakon detaljnije analize, i posljednji tekst kojeg su objavili djeluje više kao senzacionalizam nego kao korisna prognoza. Osvrnut ćemo se na ključne dijelove teksta i pokušati doći do pravog značenja iza njihove “drame”.


Severe Weather Europe ističe razne atmosferske i oceanske parametre poput La Niñe, QBO-a (Quasi-Biennial Oscillation) i polarne vrtložne cirkulacije. Sve su to korisni indikatori za razumijevanje globalnih vremenskih obrazaca, ali za studente meteorologije ili uske stručne krugove, a ne za širu javnost. Dugoročna predviđanja bazirana na ovim parametrima oslanjaju se na prosjeke i tendencije, ali ne daju točne prognoze, pa čak ni za cijeli kontinent. Međutim, tekst stvara dojam da ovi parametri najavljuju gotovo sigurne “neobične uvjete”, što može dovesti čitatelje u zabludu jer ne mora biti nužno tako.

Pojam “polar vortex” pojavljuje se u svakom zimskom predviđanju, često nepotrebno i s dramatičnim prizvukom. Polarni vrtlog je prirodna pojava koja postoji svake zime – to je sustav hladnog zraka koji kruži oko Arktika i može ponekad oslabiti, uzrokujući prodore hladnog zraka u južnije krajeve. Severe Weather Europe spominje mogućnost kolapsa vrtloga kao “dramu” koja bi mogla donijeti iznenadne hladne prodore. No, polarni vrtlog nije nikakva “prijetnja” – njegov utjecaj na vremenske prilike uvelike ovisi o njegovoj snazi i položaju, što su čimbenici koji se precizno mogu prognozirati tek na tjednoj osnovi. Povezivanje “polar vortexa” s mogućnošću drastičnog zahlađenja za cijelu zimu prije svega stvara samo privlačnu priču, idealnu za medijsku dramu i ništa više od toga.

U tekstu se navodi niz modela poput ECMWF-a i povlače se usporedbe s prošlim hladnim zimama, ali se zanemaruje koliko su prošle zime imale specifične meteorološke obrasce koji možda nemaju nikakve veze s nadolazećom zimom. Povijesni podaci su korisni, ali ne bi trebali dominirati nad stvarnim, trenutno dostupnim podacima o vremenu i aktualnim sezonskim prognozama. Čitateljima bi se moglo učiniti da su pred nama nekakva ekstremna hladna razdoblja, dok zapravo nema ni približno dovoljno argumenata za takve tvrdnje.

Jedan od problema s člancima na SWE je što uglavnom ne nude odgovor na ništa – hoće li zima biti blaža, kao što modeli sugeriraju, ili će hladni prodori dominirati, kao što je u nekim zimama iz prošlosti u kojima su vladali slični obrasci? Ovakve kontradikcije ostavljaju čitatelje zbunjene i neinformirane uz dodatno neartikulirano nabacivanje stručnih pojmova koje očito ni autori u potpunosti ne razumiju, dok bi jednostavan zaključak mogao biti: očekuje se blaga zima, s mogućim hladnim udarima, ali bez drastičnih temperaturnih odstupanja. I to je to.

Zaključno, tekst sa SWE više djeluje kao pokušaj senzacionalističkog izvještavanja nego kao pouzdana dugoročna prognoza. Iako su La Niña, polarni vrtlog i QBO važni za opću sliku vremena, preuveličano i nepotrebno korištenje tih pojmova bez čvrste, jasne prognoze radi više šteti nego koristi. Na kraju krajeva, čitatelji će odlučiti, međutim valja imati na umu da čim netko forsira pojmove kao što su “polar vortex”, postoji velika mogućnost kako je cilj samo drama i generiranje klikova, a ne izrada kvalitetne prognoze.  (P.R./IM).

Povezane vijesti